ΟΑ Στίβος 3η ημέρα Α – Συναρπαστικός γυναικείος μαραθώνιος

Χρυσή Ολυμπιονίκης η Κενυάτισσα Σουμγκόνγκ, τερμάτισαν οι τρεις Ελληνίδες

Αρκετά αμφίρροπος ήταν ο μεγάλος τελικός του μαραθωνίου γυναικών που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής (πρωί στο Ρίο). Οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές με 23-25 βαθμούς ήταν ωστόσο αναμενόμενες, ενώ η διαδρομή ήταν επίπεδη σε όλο το μήκος και κινείτο παραλιακά στην πόλη περνώντας από εξέχοντα μνημεία της πόλης αλλά και τις πιο «καλές» γειτονιές της.

Μεγάλη νικήτρια και φυσικά χρυσή ολυμπιονίκης αναδείχθηκε η 32χρονη Κενυάτισσα Τζεμίμα Σουμγκόνγκ που πήρε το πρώτο της μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση αν και έχει κερδίσει σπουδαίους μαραθωνίους όπως αυτόν του Λονδίνου στο παρελθόν. Ασημένια ολυμπιονίκης αναδείχθηκε μία πρώην Κενυάτισσα, η Γιουνίς Κίρβα η οποία αγωνίστηκε για το Μπαχρέιν, ενώ τρίτη ήταν η Μάρε Ντιμπάμπα από την Αιθιοπία.

Πώς έγιναν όλα
Ο αγώνας ξεκίνησε με το πρώτο γκρουπ να σχηματίζεται σχετικά γρήγορα και Αφρικανές κυρίως δρομείς αλλά και τις Αμερικανίδες Φλάναγκαν και Κραγκ αλλά και τη Λευκορωσίδα Μαζούρονακ να το αποτελούν. Το πέρασμά τους ήταν στο 34:22 στα 10χλμ., 51:43 στα 15χλμ., 1:09:17 στα 20χλμ. ενώ ο ημιμαραθώνιος ήταν 1:12:56.

Στο 25οχλμ. το γκρουπ που οδηγούσε μετρούσε 9 δρομείς με τη Ντεζιρέ Λίντεν να προσπαθεί να κολλήσει μαζί τους στη 10η θέση. Το πέρασμά τους ήταν 1:26:07 με την Ρόουζ Τσελίμο από το Μπαχρέιν (πρώην Κενυάτισσα) να οδηγεί και της Μάρε Ντιμπάμπα και Τίρφι Τσεγκάγιε να ακολουθούν κατά πόδας.

Στο 30ο χλμ. είχαν μείνει 7 δρομείς ενώ στο 35ο  Τσεγκάγιε και Ντιμπάμπα ήταν μπροστά όμως πολύ κοντά τους ήταν η Κενυάτισσα Σουμκγόνγκ, η Τσελίμο και η Κίρβα από το Μπαχρέιν και η Μαζούρονακ ενώ πολύ κοντά ήταν και η Σάλαν Φλάναγκαν.

Κάπου εκεί η Σουμγκόγνκ η Κίρβα και η Ντιμπάμπα έκαναν την κίνηση τους και ξέφυγαν παίρνοντας μία απόσταση κοντά στα 200μ. στο 38ο περίπου χιλιόμετρο με τις Φλάναγκαν και Τσεγκάγιε να ακολουθούν πιο πίσω με τις αθλήτριες να προσεγγίζουν τις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Σταδίου του Ρίο.

Λίγο αργότερα, στο 40ο χλμ., η Ντιμπάμπα έδειξε ότι δεν μπορούσε να ακολουθήσει με τις Σουμγκόνγκ και Κίρβα να ξεφεύγουν. Στο σημείο εκείνο, Τσεγκάγιε και Μαζούρονακ ήταν 30’’ πίσω ενώ η Φλάναγκαν ακολουθούσε λίγα δευτερόλεπτα μετά.

Η Σουμγκόνγκ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη κι έτσι μετά το 40 χλμ. έκανε την αλλαγή και πήρε στα γρήγορα 10-20μ. μέτρα από την Κίρβα για να φτάσει πρώτη στο Σαμποδρόμιο και να στεφθεί χρυσή Ολυμπιονίκης σε 2:24:04. Η Κίρβα έμεινε τελικά δεύτερη 9 δευτερολεπτα πιο πίσω ενώ η Μάρε Ντιμάμπα πήρε το χάλκινο σε 2:24:30

Στην 4η θέση τερμάτισε τελικά η Τσεγκάγιε ενώ 5η ήταν η Μαζούρονακ πραγματοποιώντας μία μικρή έκπληξη με τη Φλάναγκαν να καταλαμβάνει την 6η θέση και να μένει με το παράπονο ενός ολυμπιακού μεταλλίου αφού αυτή όπως έχει δηλώσει είναι η τελευταία της διοργάνωση.

Συνολικά στον αγώνα τερμάτισαν 128 δρομείς ενώ εγκατέλειψαν 21.

Οι ελληνικές συμμετοχές
Αξιόλογη παρουσία είχαν οι Ελληνίδες δρομείς. Η Ράνια Ρεμπούλη, η Σοφία Ρήγα και η Γιώτα Βλαχάκη πάλεψαν με τις δύσκολες συνθήκες και κατάφεραν να τερματίσουν σε αξιοπρεπείς σχετικά επιδόσεις. Έτσι είχαμε την 88η θέση για τη Ρεμπούλη σε 2:46.32, την 103η θέση για τη Ρήγα σε 2:49.06 και την 118η θέση για τη Βλαχάκη σε 2:59.12.

Αναλυτικά, η Ράνια Ρεμπούλη ξεκίνησε δυναμικά κυνηγώντας έναν χρόνο κοντά στο 2:30. Αυτό φανέρωσαν τα περάσματά της με το πρώτο δεκάρι να περνά σε 35:40 και τα 15χλμ. σε 54:15. Στη συνέχεια, ωστόσο, ο ρυθμός της έπεσε κι έτσι στον ημιμαραθώνιο ήταν στην 74η θέση ενώ το πέρασμά της ήταν 1:17:38. Τελικά τερμάτισε στην 88η θέση με χρόνο 2:46:32.

Τα περάσματά της Ρεμπούλη σε 5, 10, 15, 20, Ημιμαραθώνιο, 25, 30, 35 και 40 χλμ.:
17:36, 35:30, 54:15, 1:13:13, 1:17:38, 1:33:41, 1:53:46, 2:15:07, 2:36:56

Η Σοφία Ρήγα ακολούθησε πιο συντηρητικό ρυθμό και προσπάθησε να τον κρατήσει σε όλη τη διάρκεια της κούρσας. Τα 10χλμ. τα πέρασε σε 37:59 ενώ τον ημιμαραθώνιο σε 1:21:25. Τελικά, η Πατρινή δρομέας δεν κατάφερε να διατηρήσει τον ίδιο ρυθμό και τερμάτισε σε 2:49:07 στην 103η θέση.

Τα περάσματά της Ρήγα σε 5, 10, 15, 20, Ημιμαραθώνιο, 25, 30, 35 και 40 χλμ.:

18:46, 37:59, 57:41, 1:17:00, 1:21:25, 1:37:05, 1:57:15, 2:18:29, 2:40:01

Έναν αξιοπρεπή χρόνο είχε βάλει στόχο η Γιώτα Βλαχάκη στην πρώτη της παρουσία σε μεγάλη διοργάνωση. Η δρομέας του Γιώργου Ζώρζου ξεκίνησε αργά σχετικά με το πρώτο 5άρι να περνά σε 20:23, το 10άρι σε 40:29 και τον ημιμαραθώνιο σε 1:25:53. Στη συνέχεια ο ρυθμός της έπεσε σχετικά και τελικά τερμάτισε στην 103η θέση σε χρόνο 2:59.12. Μάλιστα η Βλαχάκη κατέρρευσε μετά τον τερματισμό της όπου της παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες.

Τα περάσματά της Βλαχάκη σε 5, 10, 15, 20, Ημιμαραθώνιο, 25, 30, 35 και 40 χλμ.:

20:23, 40:29, 1:01:17, 1:21:20, 1:25:53, 1:42:02, 2:03:17, 2:25:33, 2:50:28