Νίκη για τον Farah σε Ημιμαραθώνιο

Ο Βρετανός κέρδισε τον Vitality Big Half δύο μήνες πριν τον Μαραθώνιο

Δύο περίπου μήνες πριν από το μεγάλοι στοίχημα για τον Μο Farah, τον London for the Virgin Money London Marathon, o Βρετανός σούπερσταρ και πολυνίκης των αποστάσεων “ξεμούδιασε” κερδίζοντας τον αγώνα Ημιμαραθώνιου Vitality Big Half.

Ο Farah τερμάτισε σε 1:01:40 αφήνοντας δεύτερο τον Κενυατη Daniel Wanjiru, περσινό νικητή του Μαραθώνιου του Λονδίνου, για μόλις τρία δευτερόλεπτα.

Στις γυναίκες, η Βρετανίδα Charlotte Purdue ήταν η μεγάλη νικήτρια σε 1:10:29.

Στον αγώνα συμμετείχαν σχεδόν 11.000 δρομείς που πήραν εκκίνηση από το Tower Bridge σε μία ημέρα που ο καιρός ήταν κρύος (περίπου 6 βαθμοί), αισθητά καλύτερος όμως από τις περασμένες ημέρες που είχε περάσει ο χιονιάς από το “νησί”.

Ο Farah δήλωσε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, αφού το τελευταίο διάστημα έκανε πολύ δυνατές προπονήσεις στην Αιθιοπία όπου και βρισκόταν για προετοιμασία.

Όπως είναι λογικό στόχος του δεν είναι απλά ένα νέο ατομικό ρεκόρ στο Μαραθώνιο αλλά να είναι στο υψηλότερο επίπεδο όπως ήταν και εντός των στίβων τα τελευταία χρόνια.