Kαλλίας και Πετρουλάκη νικητές στα 10χλμ.

Δείτε τι έγινε στα παράλληλα αγωνισματα του 35ου Αυθεντικού Μαραθώνιου

Φέτος είπε να δοκιμάσει στα 10χλμ. και του βγήκε… Ο Χρήστος Καλλίας ήταν νικητής τα τελευταία χρόνια στα 5χλμ. του Αυθεντικού Μαραθώνιου, ωστόσο φέτος επέλεξε να τρέξει στα 10χλμ. όπου κι εκεί αναδείχθηκε νικητής σε 30:50. O 29χρονος πρωταθλητής έτρεξε από την αρχή στο δικό του ρυθμό, πέρασε τα 5χλμ. σχεδόν μόνος σε 15:34 και στη συνέχεια ανέβασε ελαφρά το ρυθμό του για να τερματίσει σε 30:50.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Κύπριος Νικόλας Φράγγου σε 31:38, δύο μόλις δευτερόλεπτα μπροστά από τον Αχιλλέα Τζενετόπουλο σε 31:40 που ήταν τρίτος.

Την εξάδα έκλεισαν ο Κωνσταντίνος Γαλανόπουλος σε 31:51, και αυτός πολύ κοντά, ο 18χρονος Νίκος Σάκης σε 32:18 και ο Ιταλός Ζαχίρ σε 32:47.

Η Ελευθερία Πετρουλάκη ήταν η μεγάλη νικήτρια στην ίδια απόσταση στις γυναίκες. Η Κρητικιά δρομέας τερμάτισε σε 35:58 κι έφτασε σχετικά άνετα στην πρώτη θέση, με την Ιταλίδα Σάρα Γκαλιμπέρτι να είναι δεύτερη σε 36:21 και την Αναστασία Καρακατσάνη στην πρώτη της εμφάνιση μετά από καιρό να ακολουθεί στην τρίτη θέση σε 36:47.