Γκελαούζος και Πετρουλάκη νικητές στο Πανελλήνιο Μαραθώνιου

Δείτε τις επιδόσεις των πρώτων Ελλήνων στον Αυθεντικό Μαραθώνιο

Ο Κώστας Γκελαούζος ήταν ο νικητής του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος στον Μαραθώνιο. Ο 28χρονος δρομέας του Παναθηναϊκού μάλιστα σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ για 1 δευτερόλεπτο αφού τερμάτισε σε 2:21:54. Έτσι έφτασε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη διοργάνωση.

Ο Γκελαούζος από την αρχή έδειξε τις προθέσεις του και αποσπάστηκε από τους υπόλοιπους Έλληνες δρομείς περνώντας τα 10χλμ. σε 32:42, τον Ημιμαραθώνιο 1:10:47 σε και τα 30χλμ. σε 1:41:42. Στο σύνολο, ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν 7ος.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο Χριστόφορος Μερούσης σε 2:23:43. Ο Χιώτης πρωταθλητής προσπάθησε να ακολουθήσει τον Γκελαούζο, όμως τελικά έκανε δίδυμο με τον συναθλητή του στο γκρουπ του Σταύρου Καρρέ, Παναγιώτη Καραΐσκο και πήγαν μαζί το μεγαλύτερο μέρος της κούρσας. Στα τελευταία χιλιόμετρα ο Μερούσης πήρε τελικά τη δεύτερη θέση, ενώ ο Καραΐσκος ακολούθησε 10 δευτερόλεπτα πιο πίσω.

Η πρώτη τριάδα ήταν ακριβώς ίδια με αυτήν στο περσινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με τους τρεις αθλητές, ωστόσο, να σημειώνουν πολύ καλύτερες επιδόσεις.

Στην τέταρτη θέση ακολούθησε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος σε 2:28:34, πέμπτος ήταν ο 42χρονος Δήμος Ευαγγελίδης σε 2:29:47, και έκτος ο Χαράλαμπος Πιτσώλης σε 2:30:26.

Τη δεκάδα έκλεισαν ο Νίκος Τσικούρας από τη Γλυφάδα με 2:33:40, ο Σταύρος Ζαγκανάς από τα Χανιά σε 2:34:46, ο Ιωάννης Κρέκας σε 2:35:03 και ο Δημήτρης Καλλιακούδης σε 2:37:01.

Νίκη και καλή επίδοση με την πρώτη η Πετρουλάκη!

Στις γυναίκες, η Ελευθερία Πετρουλάκη, μπορεί να μην είχε εμπειρία καθώς έτρεχε για πρώτη φορά την απόσταση, ήταν όμως στα φαβορί. Τελικά το επιβεβαίωσε με τον καλύτερο τρόπο. Τρέχοντας προσεκτικά και με μετρημένα περάσματα (πέρασε 1:23:12 Ημιμαραθώνιο) κατάφερε να φτάσει στη νίκη σε 2:46:09.

Ακολούθησε η Στεφανία Λεοντιάδου σε 2:48:54 και αυτή με σχετικά μοιρασμένα περάσματα, ενώ τρίτη ήταν η Φωτεινή Δαγκλή Παγκότο σε 2:50:09, όπως και πέρυσι. Ακολούθησαν η Ντενίζ Δημάκη σε 2:57:52 και η Σόνια Τσεκίνη σε 2:58:53.