Eυρωπαϊκό στίβου – Εντυπωσιακή η Ρεμπούλη

6η θέση με νέο πανελλήνιο ρεκόρ για την πρωταθλήτρια μας

Με μία απίστευτη κούρσα η Ράνια Ρεμπούλη πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες διακρίσεις σε αγωνίσματα μεγάλων αποστάσεων για τη χώρα μας στο Ευρωπαικό Πρωτάθλημα στίβου στο Άμστερνταμ.

Η αθλήτρια του Παναγιώτη Χαραμή ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα περνώντας στρωτά αλλά γρήγορα περάσματα και κατάφερε να τερματίσει στην 6η θέση με 1:11:52, επίδοση που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Επιπλέον, δείχνει ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση εν όψει του μεγάλου αθλητικού γεγονότος του καλοκαιριού, τους Ολυμπιακούς Αγώνες καθώς με τον χρόνο αυτό μπορεί να περιμένει και μία εξίσου μεγάλη επίδοση και στον μαραθώνιο.

Η Ράνια πέρασε τα 5χλμ. σε 16:52 για να κρατήσει τον ρυθμό περνώντας τα 10χλμ. σε 33:48 και τα 15χλμ. σε 50:48 ανεβαίνοντας σταδιακά στον πίνακα κατάταξης. Μάλιστα με ένα δυνατό φίνις πήρε την 6η θέση (μόλις 57” μακριά από το χάλκινο μετάλλιο) με 81 δρομείς να τερματίζουν.

Νικήτρια του αγώνα αναδείχθηκε η Σάρα Μορέιρα η οποία έκανε μία επιβλητική κούρσα και έφτασε σχετικά άνετα πρώτη στον τερματισμό σε 1:10:19 με την Ιταλίδα Βερόνικα Ινγκλέζε και την επίσης Πορτογαλίδα Τζέσικα Αουγκούστο να ακολουθούν σε 1:10:35 και 1:10:55 αντίστοιχα.

Αρκετά καλή εμφάνιση όμως πραγματοποίησε και ο Κώστας Γκελαούζος στον ημιμαραθώνιο των ανδρών. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 1:08:09 σημειώνοντας μία επίδοση κοντά στο ατομικό του ρεκόρ καταλαμβάνοντας την 61η θέση ανάμεσα σε 80 και πλέον δρομείς.

Ο αθλητής από την Άμφισσα πέρασε τα 5χλμ. σε 15:42, τα 10χλμ. σε 31:48, τα 15χλμ. σε 47:58 και τα 20χλμ. σε 1:04:36.

Νικητής αναδείχθηκε ο Ελβετός Αμπραάμ Ταντέσε (με καταγωγή από Ερυθραία) σε 1:02:03. Δεύτερος ήταν ο Τούρκος Οζμπιλέν σε 1:02:27 και τρίτος ο Ιταλός Ντανιέλε Μεούτσι σε 1:02:38.

Οι Ολλανδοί ωστόσο γλύτωσαν από μεγάλη γκάφα καθώς λίγο πριν τον τερματισμό του Ταντέσε τον οδήγησαν σε λάθος δρόμο κάτι που ευτυχώς διόρθωσαν στερώντας από τον νικητή μόνο λίγα δευτερόλεπτα και όχι την υπερπολύτιμη πρώτη θέση.