Χιλιάδες δρομείς στο Τόκιο

36.000 συμμετοχές και καλές επιδόσεις στον Tokyo Marathon 2015

Για μία ακόμα χρονιά το Τόκιο πλημμύρισε δρομείς. 36.000 συμμετοχές μέτρησε ο Μαραθώνιος του Τόκιο, Tokyo Marathon 2015, που μάλιστα έχει και τη χρυσή πιστοποίηση της IAAF. O αγώνας φέτος χαρακτηρίστηκε από τα υψηλά μέτρα ασφαλείας με τους δρομείς να χωρίζονται σε 11 block. Χαρακτηριστικό ήταν το γεγονός πως οι συμμετέχοντες δεν μπορούσαν να έχουν στα πράγματα που άφηναν υγρά (νερό, ηλεκτρολύτες κλπ.) ενώ όλοι πέρασαν από έλεγχο σε μαγνητικές πύλες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Αιθίοπες δρομείς θριάμβευσαν με τον Εντεσάου Νεγκέσσε και την Μπερχάνε Ντιμπάμπα να κερδίζουν σε άνδρες και γυναίκες αντίστοιχα με χρόνους 2:06:00 και 2:21:15.

Η κούρσα των ανδρών ήταν αρκετά αμφίροπη με τον τελικό νικητή να ξεφεύγει λίγο πριν το 40ο χλμ. από τον Κενυάτη Ντίξον Τσούμπα και να φτάνει στη νίκη με την τρίτη καλύτερη επίδοση που έχει σημειωθεί ποτέ στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Μάλιστα, ο Νεγκέσσε έγινε ο δεύτερος Αιθίοπας που κερδίζει στα 9 χρόνια της διοργάνωσης.

Κι όλα αυτά, μία ημέρα που οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν και οι καλύτερες για μαραθωνοδρόμους καθώς ο καιρός ήταν βροχερός και η θερμοκρασία πολύ χαμηλή, κοντά στους 5 βαθμούς.

Πίσω από τον Νεγκέσσε ο οποίος μάλιστα παραπονέθηκε για αργά περάσματα στην αρχή της κούρσας (29:54 τα 10 χλμ.) ακολούθησε ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Στέφεν Κιπρότιτς από την Ουγκάντα με 2:06:33, κάτι που δίνει ακόμα μεγαλύτερη αξία στη νίκη του Αιθίοπα, ενώ τρίτος ήταν τελικά ο Κενυάτης Τσούμπα με 2:06:34, ένα μόλις δευτερόλεπτο πίσω από τον Κιπρότιτς. Οι 10 πρώτοι δρομείς τερμάτισαν κάτω από 2:10 επιβεβαιώνοντας το υψηλό επίπεδο των συμμετοχών.

Στις γυναίκες, η πολύπειρη Μπερχάνε Ντιμπάμπα δεν δυσκολεύτηκε τόσο να φτάσει στη νίκη και μετά το 35ο χλμ. περίπου έμεινε μόνη της στην κορυφή της κούρσας για να φτάσει στη νίκη με 2:23:15 που αποτελεί και νέο ρεκόρ διοργάνωσης για μόλις 8 δευτερόλεπτα. Η Κενυάτισσα Έλα Κίπροπ σημείωσε προσωπικό ρεκόρ με 2:24:03, επίδοση που της έδωσε τη δεύτερη θέση, ενώ τρίτη ήταν η χρυσή ολυμπιονίκης του Λονδίνου Τίκι Γκελάνα από την Αιθιοπία με 2:24:26.

Μία μέρα πριν τον μαραθώνιο, το Σάββατο 21/2 έλαβε χώρα ένας αγώνας fun run, ο Tokyo Marathon International Friendship Run 2015 που είχε σκοπό να διασκεδάσει αλλά και να ξεναγήσει τους ξένους δρομείς στα κυριότερα μέρη της ιαπωνικής πρωτεύουσας ενώ στο τέλος είχαν όλοι τη δυνατότητα να πάρουν μία γεύση από ιαπωνικά προϊόντα.