Σπουδαίες κούρσες στο Campaccio

James Kibet και Lilian Rengeruk οι νικητές

Για 61η χρονιά πραγματοποιήθηκε ο ιστορικός αγώνας ανωμάλου δρόμου Campaccio στην περιοχή San Giorgio su Legnano της Λομβαρδίας στη Βόρεια Ιταλία.

Ο αγώνας έχει μεγάλη φήμη αφού αποτελεί σταθμό της σειράς των θεσμοθετημένων αγώνων ανωμάλου της ΙΑΑF, πραγματοποιείται από το 1957, ενώ κάθε χρόνο φιλοξενεί πολύ μεγάλα ονόματα των αποστάσεων που χαρίζουν ενδιαφέρουσες κούρσες. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι από το συγκεκριμένο αγώνα έχουν φύγει νικητές σπουδαίοι δρομείς, όπως ο Χάιλε Γκεμπρεσελασιέ, o Kενενίσα Μπεκέλε αλλά και ο Κενυάτης Πολ Τέργκατ.

Ένα ακόμα γεγονός που δίνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στον αγώνα είναι τόσο η απαιτητική διαδρομή, αλλά και το ότι συναγωνίζονται διακεκριμένοι δρομείς από τα 1.500μ., τα 5 ή τα 10χλμ. ακόμα και μαραθωνοδρόμοι.

Φέτος ήταν η σειρά του Κενυάτη James Kibet να στεφθεί νικητής στα 10χλμ. Ο Κενυάτης τερμάτισε σε 29:34 σε μία δύσκολη “πίστα” με πολλές απαιτήσεις αφήνοντας πίσω του στο τελικό σπριντ τον Αιθίοπα Τεσφάγιε Ντερίμπα και τρίτο τον ασημένιο Ολυμπιονίκη των 5.000μ., Πολ Τσελίμο από τις ΗΠΑ.

Η κούρσα πήγε σχετικά αργά κι έτσι είχε πολύ ενδιαφέρον αφού αρκετοί αθλητές βρέθηκαν στο πρωτοπόρο γκρουπ. Ανάμεσά τους και ο νεαρός Ιταλός Yemaneberhan Crippa, ο οποίος τελικά τερμάτισε 6ος, όμως κάνει ιδιαίτερα αισθητή την παρουσία του στους διεθνείς αγώνες αποστάσεων το τελευταίο διάστημα.

Παρών και σε αυτόν τον αγώνα ήταν και ο Sondre Nordstad Moen, ο πιο γρήγορος Ευρωπαίος στο Μαραθώνιο, ο οποίος τερμάτισε 7ος ακριβώς σε 30:00.

Μεγάλη μάχη και στην κούρσα των γυναικών

Παρόμοιου στυλ κούρσα έγινε και στις γυναίκες, αφού όλα κρίθηκαν στα τελευταία μέτρα. Εκεί, νικήτρια αναδείχθηκε η Lilian Rengeruk, η οποία άφησε πίσω της την Agnes Tirop, επίσης από την Κένυα και τρίτη την Gete Alemayehu από την Αιθιοπία. Έκπληξη ήταν η 4η θέση της Helen Obiri, η οποία ήταν και το φαβορί του αγώνα. Η απόσταση στις γυναίκες ήταν 6χλμ.

Η  Lilian Rengeruk φυσικά κάθε άλλο παρά τυχαία δεν είναι καθώς έχει αναδειχθεί χάλκινη παγκόσμια πρωταθλήτρια στον ανώμαλο δρόμο, ενώ τα ατομικά της ρεκόρ είναι εντυπωσιακά με 8:32.70 στα 3.000μ. και 14:36.80 στα 5.000μ.!