Πραγματοποιήθηκε ο Midnnight Sun Marathon – Ελληνικοί τερματισμοί

Δείτε τι έγινε στον ξεχωριστό αυτό αγώνα των Λευκών Νυχτών στη Νορβηγία

Το περασμένη Σαββατοκύριακο πραγματοποιήθηκε ο ξεχωριστός Midnight Sun Marathon στο Τρόμσο της Νορβηγίας, ένας αγώνας που παραδοσιακά λαμβάνει χώρα την περίοδο των Λευκών Νυχτών. Πρόκειται για μία ξεχωριστή διοργάνωση που κάθε χρόνο συγκεντρώνει εκατοντάδες δρομείς από όλο τον κόσμο αφού τους προσφέρει μία μοναδική εμπειρία  να τρέξουν μεσάνυχτα με αρκετό φως.

Δείτε εδώ κι άλλους ξεχωριστούς Μαραθώνιους στην Ευρώπη

Αυτή τη φορά νικητής αναδείχθηκε ο Νορβηγός Ebrahim Abdulaziz σε 2:23:00, ενώ στις γυναίκες πρώτη ήταν η συμπατριώτισσά του Marianne Donemm σε 3:09:31.

Στον αγώνα έλαβαν μέρος και 4 Έλληνες δρομείς με τον Νικόλαο Παναγιωτόπουλο να τα πηγαίνει αρκετά καλά και να τερματίζει στην 27η θέση σε 3:13:36, τον Κώστα Φλέβα σε 3:49:56 στην 243η θέση, τον Θανάση Χατζηλάκο σε 4:17:43 στην 549η θέση και τον Αντώνη Μαρκάκη σε 4:56:14 στην 831η.

Συνολικά τερμάτισαν 973 δρομείς μόνο στον Μαραθώνιο, ενώ πραγματοποιήθηκαν κι άλλοι αγώνες του Ημιμαραθώνιου, των 10 και 4,2χλμ. αλλά και για παιδιά. Μάλιστα, και στον Ημιμαραθώνιο είχαμε δύο ελληνικούς τερματισμούς, του Αντώνη Μόμτσου (1:40:03) και της Αναστασίας Μπαξεβάνη (2:22:38).