O Cheptegei τα 10.000μ., άπιαστος ο Cheruiyot στα 1.500μ.

Δείτε τι έγινε την τελευταία ημέρα των αγώνων

Ο 23χρονος Joshua Cheptegei ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό των 10.000μ. στην Ντόχα και αναδείχθηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής απέναντι σε κορυφαίους δρομείς και μεγάλα φαβορί.

Ο Cheptegei επικράτησε με 26:48.36 που είναι και η καλύτερη επίδοση της χρονιάς αφήνοντας δεύτερο τον Yomif Kejelcha που σε αυτό το Παγκόσμιο αφοσιώθηκε μόνο στο δεκάρι αφήνοντας τα αγαπημένα του 5.000μ. Ο Kejelcha τερμάτισε σε 26.49.34 που αποτελεί νέο προσωπικό του ρεκόρ, ενώ τρίτος ήταν ο Rhonex Kipruto με 26:50.32, καθώς δεν θα μπορούσε να λείπει Κενυάτης από το βάθρο.

Η κούρσα ήταν γρήγορη από την αρχή με τον άλλο Ουγκαντέζο του τελικού, τον Abdallah Mande να δίνει το ρυθμό και τα φαβορί να ακολουθούν.

Στα τελευταία 400μ. έγινε μάχη με τον Cheptegei να είναι πιο δυνατός και να κατακτά το χρυσό έπειτα από το ασημένιο που είχε κερδίσει στην προηγούμενη διοργάνωση στο Λονδίνο το 2017. Αξίζει βέβαια να πούμε πως ο συγκεκριμένος δρομέας το 2014 είχε στεφθεί Παγκόσμιος Πρωταθλητής και στην κατηγορία Κ20 (Έφηβοι) στο ίδιο αγώνισμα.

Ακολούθησαν τρεις ακόμα δρομείς κάτω από τα 27 λεπτά, Kwemoi, Beliu και Ahmed από τον Καναδά με νέο εθνικό ρεκόρ, ενώ έβδομος ήταν ο Lopez Lomong από τις ΗΠΑ με 27:04.92 και όγδοος με νέο ρεκόρ για την Ιταλία, ο νεαρός Crippa (27:10.46).
Δείτε εδώ τα αποτελέσματα

Στον άλλο μεγάλο δρομικό τελικό της τελευταίας ημέρας των αγώνων αυτόν των 1.500μ. ο Κενυάτης Timothy Cheruiyot δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο και με τη βοήθεια του συμπατριώτη του Kwemoi μπήκε μπροστά και έδωσε ξέφρενο ρυθμό. Κανείς από τους υπόλοιπους δεν ακολούθησε με τον Cheruiyot να κρατά μέχρι το τέλος μία διαφορά 20-30 μέτρων και να τερματίζει σε 3:29.26!

Τελικά δεύτερος τερμάτισε ο Αλγερινός Makhloufi σε 3:31.38, νικητής στη μάχη για το ασημένιο μετάλλιο, ενώ τρίτος ήταν ο Πολωνός Marcin Lewandowski σε 3:31.46 και εθνικό ρεκόρ για την πατρίδα του.

Ο 19χρονος Νορβηγός παιδί-θαύμα των αποστάσεων, Jacob Ingebrigtsen έμεινε τελικά τέταρτος σε 3:31.70 μένοντας χωρίς μετάλλιο στο Παγκόσμιο. Σίγουρα βέβαια, έχει όλο το μέλλον μπροστά του!

Στα υπόλοιπα αγωνίσματα της τελευταίας ημέρας, η Αμερικανίδα Nia Ali επικράτησε στα 100μ. με εμπόδια με 12.34, ενώ οι ΗΠΑ κέρδισαν τη μεγάλη σκυταλοδρομία 4X400μ. τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες.

Μάλιστα, οι ΗΠΑ ήταν πρώτες στον πίνακα των μεταλλίων με συνολικά 29 (14 χρυσά, 11 ασημένια, 4 χάλκινα), με την Κένυα να ακολουθεί με 11 (5, 2, 4) και την Τζαμάικα στην τρίτη θέση με 12 (3, 5, 4).