Mαραθώνιος Τορίνο με ελληνικές συμμετοχές

Καλές επιδόσεις στο Τορίνο

Την περασμένη Κυριακή πραγματοποιήθηκε στην πόλη του Τορίνο, στη Βόρεια Ιταλία, ο μαραθώνιος της πόλης, Turin Marathon, όπου τερμάτισαν 3.544 δρομείς.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Κενυάτης Σάμιουελ Ρούτο με 2:10 ενώ όπως και στους περισσότερους μαραθωνίους του κόσμου, έτσι κι εδώ, οι πρώτες θέσεις καταλήφθησαν από Αφρικανούς δρομείς. Πρώτος μη Αφρικανός στην πέμπτη θέση ήταν ο επιτυχημένος Ιταλός μαραθωνοδρόμος, Αντρέα Λαλί σημειώνοντας χρόνο 2:12:48.

Στις γυναίκες, υπήρχε έντονη μάχη που έβγαλε νικήτρια την Εστέρ Ντιέμα από την Κένυα σε 2:28:41 με την Ιταλίδα Άννα Ιντσέρτι να ακολουθεί σε 2:28:58.

Στον αγώνα είχαμε και ελληνική συμμετοχή με τον 38χρονο Δημήτρη Δριτσάκο να τερματίζει σε 2:42:17 πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση καταλαμβάνοντας την 63η θέση. Καλή παρουσία είχε και ο Ανέστης Λουκάς με χρόνο 2:50:40 καταλαμβάνοντας την 6η θέση στην ηλικιακή του κατηγορία αλλά και ο Βασίλης Θεοδοσιάδης που τερμάτισε σε 2:54:43

Bρετανός έτρεξε στον Μαραθώνιου του Λονδίνου δοκιμάζοντας 25 ποτήρια κρασί!
Ακούγεται ωραίο, αλλά μην το δοκιμάσετε…