Καλή παρουσία Πούλιος και Ρήγα στο Χιούστον

Οι επιδόσεις των Ελλήνων και οι νικητές στον Chevron Houston Marathon

Ο Μαραθώνιος του Χιούστον, Chevron Houston Marathon, στο Τέξας των ΗΠΑ πραγματοποιήθηκε με χιλιάδες συμμετοχές την Κυριακή και δύο σημαντικοί Έλληνες πρωταθλητές έδωσαν το παρών σημειώνοντας αξιόλογες εμφανίσεις.

Ο Κώστας Πούλιος τερμάτισε σε 2:24:09 καταλαμβάνοντας την 24η θέση στο σύνολο και την 21η ανάμεσα στους άνδρες. Ο Πούλιος ακολούθησε σχετικά σταθερά περάσματα σε όλη τη διάρκεια της κούρσας (πέρασε ημιμαραθώνιο σε 1:11:54) με την τελική του επίδοση να τον κατατάσσει πρώτο στην ηλικιακή του κατηγορία (35-39).

Η Σοφία Ρήγα πάλεψε για μία καλή επίδοση και τελικά τερμάτισε σε 2:47:17 στη 17η θέση των γυναικών. Aν και πέρασε σχετικά γρήγορα στα πρώτα χιλιόμετρα (ημιμαραθώνιο 1:20:49) δεν κατάφερετε να διατηρήσει τον ρυθμό της με αποτέλεσμα να μην πετύχει μία επίδοση κοντά στο όριο των Ολυμπιακών Αγώνων, όπως επιθυμούσε.

Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Αιθίοπας Μπερχάνου Γκεντέφα με επίδοση 2:08:38: αφήνοντας για λίγα δευτερόλεπτα δεύτερο το μεγάλο φαβορί, τον συμπατριώτη του Γκέμπο Μπούρκα με 2:08:12 ενώ τρίτος ήταν ένας ακόμα Αιθίοπας, ο Ντεμπέμπε Τολόσσα με 2:09:07.

Στις γυναίκες, τρεις δρομείς έτρεξαν στο 2:23, και οι τρεις από την Αιθιοπία, με την Γεμπρκουάλ Αράγκε να τερματίζει πρώτη σε 2:23:23 και τις Ντεγκέφε και Ιμάνα να ακολουθούν σε 2:23:32 και 2:23:51 αντίστοιχα.

Στον ημιμαραθώνιο που αποτελούσε και εθνικό Πρωτάθλημα των ΗΠΑ μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο Ντιέγκο Εστράδα με πολύ καλή επίδοση 1:00:51 με τουςΤζάρεντ Γουάρντ και Γκίρμα Μεκέσο να κλείνουν την πρώτη τριάδα και τον Μεμπ Κεφλεζίγκι να έρχεται τελικά τέταρτος με 1:02:18. Πρώτη γυναίκα αναδείχθηκε  η Κιμ Κόνλεϊ με 1:09:44.

Συνολικά στο αγώνισμα του μαραθωνίου τερμάτισαν περισσότεροι από 14.000 δρομείς ενώ πάνω από 23.000 έτρεξαν τον ημιμαραθώνιο!