Καλές επιδόσεις στην Πόλη

Δείτε τι έγινε στον Vodafone Istanbul Marathon

O Kενυάτης Αμπράαμ Κιπρότιτς ήταν ο μεγάλος νικητής στον 39o Vodafone Istanbul Marathon με 2:11:22.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο επίσης Κενυάτης Τζέικομπ Κενταγκόρ με 2:11:27, ενώ τρίτος ήταν ο Αιθίοπας Μπάζου Γουόρκου, ο οποίος ήταν και το μεγάλο φαβορί, με 2:11:39.

Πολύ γρήγορες ήταν όμως και οι γυναίκες. Νικήτρια αναδείχθηκε η Κενυάτισσα Ρουθ Τσεπνεγκέτις σε 2:22:36, 4 μόλις δευτερόλεπτα μπροστά από τη συμπατριώτισσά της Βιζιλίν Γιεπκέσο σε 2:22:40, ενώ τρίτη ήταν η Λετεμπράν Χαϊλέι από την Αιθιοπία σε 2:25:14, ενώ και η 4η, η Μούλου Σεμπόκα τερμάτισε οριακά κάτω από το 2:30.

Η επίδοση αυτής της Τσεπνεγκέτις αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνα κατά 5 περίπου λεπτά.

Στον αγώνα τερμάτισαν 1706 δρομείς, ενώ ανάμεσά τους ήταν και 4 Έλληνες. Εκτός από το Μαραθώνιο πραγματοποιήθηκαν και αγώνες 15 και 10χλμ.