Έσπασε το φράγμα των 30′ ο Μάριος Αναγνώστου

Σπουδαία εμφάνιση για τον νεαρό αθλητή στον τελικό των 10.000μ. του Ευρωπαϊκού Νέων

Ο Μάριος Αναγνώστου

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο 20χρονος Μάριος Αναγνώστου στον τελικό των 10.000μ. στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων που πραγματοποιείται στο Γκέβλε της Σουηδίας.

Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα τερμάτισε σε 29:36.64 έπειτα από πολύ καλό αγώνα και συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ για 30 περίπου δευτερόλεπτα (είχε 30:10.09), ενώ έσπασε το φράγμα των 30′, κάτι που έχει να συμβεί πάνω από 10 χρόνια στη χώρα μας.

Επιβεβαίωσε με αυτόν τον τρόπο για μία ακόμα φορά πως είναι από τους πιο ελπιδοφόρους αθλητές της γενιάς του στις μεγάλες αποστάσεις.

Ο Αναγνώστου έτρεξε σταθερά και κατέλαβε την 18η θέση απέναντι σε πραγματικά πολύ καλούς Ευρωπαίους δρομείς.

Μεγάλος νικητής με επίδειξη δύναμης αναδείχθηκε ο Γάλλος Jimmy Gressier με 28:44.17 με το μεγάλο φαβορί, τον Ισραηλινό Getahon να ακολουθεί σε 28:46.97 και τρίτο τον Βρετανό Emile Cairess με 28:50.21.

Ο δεύτερος Έλληνας δρομέας που έλαβε μέρος στον τελικό του αγωνίσματος, ο Γιώργος Τάσσης εγκατέλειψε από τα πρώτα χιλιόμετρα της κούρσας.