Ελληνική παρουσία και στη Φλωρεντία

Ξεχώρισαν Δημάκη και Γιαννέλης

Η πανέμορφη Φλωρεντία φιλοξένησε την περασμένη Κυριακή χιλιάδες δρομείς από όλο τον κόσμο αφού διοργάνωσε για 32η φορά τον δικό της μαραθώνιο, Firenze Marathon.

Η ελληνική παρουσία ήταν αξιόλογη αφού τερμάτισαν 20 δρομείς. Μάλιστα, ορισμένοι σημείωσαν και πολύ καλές επιδόσεις, όπως η Ντενίζ Δημάκη η οποία με 2:47:54 πήρε την 8η θέση στις γυναίκες μένοντας για ένα περίπου λεπτό μακριά από το ατομικό της ρεκόρ.

Καλή παρουσία είχε όμως και ο Δημήτρης Γιαννέλης που τερμάτισε σε 2:39:48 σημειώνοντας νέο προσωπικό ρεκόρ. Δύο ακόμα δρομείς, ο Λουκάς Ανέστης και ο Πολύκαρπος Κυδωνιάτης ολοκλήρωσαν τον αγώνα κάτω από τις 3 ώρες.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Αιθίοπας Μεγκέρσα σε 2:09:55 ενώ πρώτη ήταν η Κενυάτισσα Πρίσα Τσερόνο σε 2:31:34.

O μαραθώνιος της Φλωρεντίας φημίζεται για την πολύ όμορφη διαδρομή του που περνά από κεντρικούς και πλακόστρωτους δρόμους της πρωτεύουσας της Τοσκάνης, κάτι που όμως πολλές φορες δυσκολεύει τις προσπάθειες των δρομέων.