Έκπληξη στους άνδρες, πολύ γρήγορες οι γυναίκες στο Ντουμπάι

Ο Αιθίοπας Xαϊλέ Μπερχάνου και η Ασελέφεχ Μέργκια ήταν οι μεγάλοι νικητές

Αιθίοπας ήταν ο μεγάλος νικητής του Dubai Chartered Marathon που έγινε πριν από λίγο, δεν ήταν όμως το μεγάλο φαβορί, ο Κενενίσα Μπεκέλε. Στον αγώνα που πήρε εκκίνηση στις 7 τοπική ώρα το πρωί της Παρασκευής 23/1 πρώτος τερμάτισε ο Χαϊλέ Λεμί Μπερχάνου σε χρόνο 2:05:28 πραγματοποιώντας μία μίνι έκπληξη. Ο νεαρός Αιθίοπας που το 2014 είχε κερδίσει και τον μαραθώνιο της Ζυρίχης μπορεί να μην πλησίασε το πολυπόθητο, για τους διοργανωτές, παγκόσμιο ρεκόρ αλλά ούτε και το ρεκόρ διαδρομής (2:04:23 από τον Αγιέλε Αμπσίρο το 2012) σημείωσε όμως μία καλή επίδοση που για αυτόν αποτελεί και προσωπικό ρεκόρ.

Τα περάσματα του πρωτοπόρου γκρουπ ήταν οριακά για μία επίδοση στο 2:04 όμως από το 25ο χλμ. και μετά ο ρυθμός έπεσε και τελικά ο Λεμί ήταν αυτός που άντεξε περισσότερο φτάνοντας στη σημαντικότερη, έως τώρα, νίκη της καριέρας του.

Το μεγάλο φαβορί του αγώνα, ο Κενενίσα Μπεκέλε δεν ολοκλήρωσε το αγώνα εγκαταλείποντας λίγο μετά το 35ο χλμ. απογοητεύοντας το κοινό αλλά και τους διοργανωτές που πόνταραν σε ένα παγκόσμιο ρεκόρ ή έστω σε μία επίδοση κάτω από τα 2:04.

Στη δεύτερη θέση ακολούθησε ο συμπατριώτης του Λελίσα Ντεσίσα που ήταν κι αυτός στα μεγάλα φαβορί, 24 δευτερόλεπτα πιο πίσω σε 2:05:52, ενώ τρίτος ήταν ένας ακόμα Αιθίοπας, ο Ντερίμπα Μέλκα σε 2:06:02.

Συνολικά 10 δρομείς κάλυψαν την απόσταση σε χρόνο κάτω από 2:10 ενώ ήταν όλοι από την Αιθιοπία.

Εντυπωσιακή ήταν η κούρσα των γυναικών αφού οι 4 πρώτες έτρεξαν την απόσταση σε 2:20 με πρώτη την Ασελέφεχ Μέργκια σε 2:20:02 και τις Γλάντι Κιπρόνο και Λούσι Καμπού από την Κένυα να κλείνουν την πρώτη τριάδα σε 2:20:03 και 2:20:21 αντίστοιχα ενώ 4η ήταν η Σούρε Γουάρε και αυτή από την Αιθιοπία σε 2:20:59. Μάλιστα η νίκη κρίθηκε στο νήμα με τη Μέργκια να κόβει τελικά πρώτη το νήμα για μόλις ένα δευτερόλεπτο.

Nίκη στο νήμα για τη Μέργκια (φωτό: Giancarlo Colombo / photorun.net)

Το επίπεδο ήταν εξαιρετικά υψηλό με 12 κοπέλες να τρέχουν τον μαραθώνιο κάτω από το 2:25 και συνολικά 18 να βρίσκονται κάτω από τα 2:30.

Συνολικά στη διοργάνωση συμμετείχαν περίπου 12.000 δρομείς ενώ ανάμεσα τους ήταν και μερικοί Έλληνες δρομείς. Σύντομα θα έχουμε νεότερα για τα αποτελέσματά τους.

Ο συγκεκριμένος αγώνας φημίζεται και για τα πολύ υψηλά χρηματικά του έπαθλα με τους δύο νικητές να γίνονται κατά 200.000 δολάρια πλουσιότεροι μετά τις νίκες τους!