Δυνατοί Ημιμαραθώνιο σε Ρώμη και Λονδίνο

Οι νικητές, αλλά και οι ελληνικές παρουσίες

Στο Λονδίνο πραγματοποιήθηκε ο γνωστός αγώνας Ημιμαραθώνιου, Vitality Half Marathon. Παρά τους δυνατούς ανέμους που πνέουν αυτές τις μέρες στη βρετανική πρωτεύουσα, χιλιάδες δρομείς έλαβαν μέρος. Νικητής αναδείχθηκε ο Bρετανός “σούπερ ήρωας” των δρόμων αντοχής, Mo Farah σε 1:01:14, ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η επίσης Βρετανίδα Charlotte Purdue με 1:10:38.

Στον αγώνα έλαβαν μέρος και τρεις αρκετά καλοί Έλληνες δρομείς που ζουν μόνιμα στη Μ. Βρετανία. Συγκεκριμένα, ο Δήμος Ευαγγελίδης που ήταν συνολικά 93ος και 5ος στην ηλικιακή του κατηγορία σε 1:12:46, o Xριστόφορος Ξένος που ήταν 110ος στο σύνολο με 1:13:32 και ο Χριστόφορος Τσαντούλας που ήταν 360ος σε 1:19:50.

Πιο κοντά σε μας, και για 45η φορά πραγματοποιήθηκε ο περιβόητος Ημιμαραθώνιος της Ρώμης Huawei RomaOstia Half Marathon με πολλές συμμετοχές. Mεγάλος νικητής ήταν ο Αιθίοπας Adola Guye σε 1:00:17, ενώ πρώτη γυναίκα ήταν η Lona Shalpeter Chemtai από το Ισραήλ με το εντυπωσιακό 1:06:40.

Η κούρσα των γυναικών μάλιστα ήταν πολύ γρήγορη καθώς πέντε δρομείς τερμάτισαν κάτω από το 1:10. Οι Κενυάτισσες Kipyokei και Kwambai ήταν στις θέσεις 2 και 3 σε 1:07:13 και 1:07:50 αντίστοιχα, η Muliye Dekebo από την Αιθιοπία ήταν τέταρτη σε 1:07:57, η Κενυάτισσα Nenkampi Pirine πέμπτη σε 1:09:25 και η Αμερικανίδα Jordan Hasay ήταν έκτη με 1:11:06 πολύ μακριά από τον στόχο της που ήταν το εθνικό ρεκόρ των ΗΠΑ.

Οι Έλληνες δεν έλειψαν ούτε από αυτήν τη διοργάνωση με τέσσεριες τερματισμούς. Συγκεκριμένα, στον αγώνα τερμάτισαν οι Στυλιανός Τσαντούλης σε 1:46:57, Λητώ Καλογιάννη σε 1:57:00, Παντελεήμων Πατηρέλης σε 2:05:43 και Πάνος Ζαχαράκης 2:07:52.

Τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββατοκύριακου 20-21 Απριλίου