Ο Amdouni πρωταθλητής Ευρώπης στα 10.000μ.

Δείτε τι έγινε στον πρώτο τελικό μεγάλης απόστασης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα έχει ξεκινήσει για τα καλά και το απόγευμα της Τρίτης είχαμε τον πρώτο μεγάλο τελικό για τα αγωνίσματα των αποστάσεων με τα 10.000μ. των ανδρών.

Εκεί, ο Γάλλος Morhad Amdouni ήταν ο μεγάλος νικητής με 28:11.22 κερδίζοντας την κούρσα στην τελική ευθεία αφήνοντας δεύτερο τον Βέλγο Bashir Abdi με 28:11.76 και τρίτο τον Ιταλό Crippa με 28:12.15 που “έκλεψε” στο τέλος το μετάλλιο από τον Ισπανό Mechaal με 28:13.78.

Το μεγάλο φαβορί, ο Γερμανός Ringer εγκατέλειψε περίπου στα μισά της κούρσας αφήνοντας το πεδίο… ελεύθερο για τους υπόλοιπους σε μία ανοιχτή κούρσα όπου όλα ήταν πιθανά. Ο ρυθμός ανέβηκε στα τελευταία 1.000μ. με τους Mechaal (μπήκε πρώτος στην τελική ευθεία) Amdouni, Bashir και Crippa να μένουν ως το τέλος και να διεκδικούν τη νίκη και όλα να κρίνονται στα τελευταία 100μ.

Ο Βρετανός Andy Vernon έμεινε 5ος με 28:16.90 ενώ 6ος ήταν ο Βέλγος Bouchiki με 28:19.04. Συνολικά τερμάτισαν 27 δρομείς ενώ 5 εγκατέλειψαν, εκτός από τον Richard Ringer και οι Τούρκοι Aras Kaya και Polat Arikan που συγκαταλέγονταν στα φαβορί.

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα

Σε έναν ακόμα μεγάλο τελικό της ημέρας ο Βρετανός Hughes σε 9.95 με τον συμπατριώτη του Prescod  να ακολουθεί σε 9.96.

Aπό ελληνικής πλευράς, ο Μιχάλης Αναστασάκης ήταν 9ος στον τελικό της σφυροβολίας με 73.33μ., ο Νίκος Σκαρβέλης 11ος στον τελικό της σφαιροβολίας με 20.33μ. Όσον αφορά τους άλτες, είχαν απολυτη επιτυχία αφού τόσο ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος, όσο και οι Στεφανίδη, Κυριακοπούλου και Πόλακ στο άλμα επί κοντώ προκρίθηκαν για τους τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Η Τετάρτη 8 Αυγούστου περιλαμβάνει τον μεγάλο τελικό των 10.000μ. των γυναικών (21:40), αλλά και τον τελικό του άλματος σε μήκος των ανδρών με τη συμμετοχή του Μίλτου Τεντόγλου (20:40).