icon

Αποκτήστε το Runner σε ψηφιακή μορφή

στο Readpoint.gr

Νέα

Μεγάλες επιδόσεις στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Skyrunning στην Ιταλία

Runner Magazine Μεγάλες επιδόσεις στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Skyrunning στην Ιταλία

Ο Nicolas Molina ©Discover Abruzzo

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η τέταρτη έκδοση του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Νέων Skyrunning που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 2 και την Κυριακή 4 Αυγούστου στο L'Aquila στην Ιταλία.
Νέοι αθλητές από 16-23 ετών διεκδίκησαν ένα από τα 54 μετάλλια της διοργάνωσης και οι επιδόσεις τους έδειξαν συνεχώς ανεβασμένο επίπεδο που βρίσκονται και οι νέοι αθλητές του ορεινού τρεξίματος.
Από θέμα χωρών 13 από αυτές που συμμετείχαν κατάφεραν να κερδίσουν μετάλλια, συμπεριλαμβανομένου της Ολλανδίας, αθλητές της οποίας συμμετείχαν για πρώτη φορά.
Η Ισπανία έλαβε για τέταρτη φορά την πρώτη θέση, ακολούθησε η Ελβετία στη δεύτερη θέση (για δεύτερη φορά) ενώ η Νορβηγία έλαβε το πρώτο της χάλκινο και την τρίτη θέση.
Οι αθλητές αγωνίστηκαν στο Vertical και Sky σε τρείς κατηγορίες: Youth A (16-17 ετών), Youth B (18-20 ετών) και U23 (21-23 ετών).

Vertical
Η διοργάνωση ξεκίνησε την Παρασκευή 2 Αυγούστου με τον αγώνα κάθετης ανάβασης Gran Sasso Vertical Kilometer.  Πρώτος τερμάτισε στην μεγάλη κατηγορία ο Ισπανός Daniel Osanz με 34:52 χρόνος που αποτελεί ρεκόρ διαδρομής που κρατούσε ο Ιταλός Hannes Perkmann από το 2016. O Ισπανός αθλητής μετά τον τερματισμό του αναφέρθηκε στο ιδιαίτερο των καιρικών συνθηκών, καθώς ξεκίνησαν με ήλιο και υψηλές θερμοκρασίες και μετά ακολούθησε βροχή και αέρας, αλλά ήταν ικανός να δώσει σκληρό αγώνα. «Είμαι τόσο ευτυχισμένος τόσο για το μετάλλιο αλλά και για το νέο ρεκόρ» δήλωσε ο Daniel Osanz.
Στην ίδια κατηγορία στις γυναίκες η Ελβετίδα Alessandra Schmid ήταν αυτή που έκοψε πρώτη το νήμα με 46:10.
Στην κατηγορία Youth A νικητές ήταν ο Oriol Olm από την Ανδόρα με 40:00 και η Νορβηγίδα Live Sollid με 51:42. Στη μικρή κατηγορία Youth B πρώτος ήταν ο Νορβηγός Per-Christian Færøvik με 36:54, ενώ η Ρωσίδα Ekaterina Osichkina γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλιά της (έγινε 20 ετών την Κυριακή 4/8) κερδίζοντας την πρώτη θέση με 45:46.

Από Ελληνικής πλευράς στην U23 o Μιχάλης Καλλιμάνης τερμάτισε 18ος, ο Σωτήρης Παπαποστόλου 24ος και ο Ηλίας Καραλής 41ος.
Στην Youth B ο Νίκος Πονηρέας τερμάτισε 10ος και ο Κωνσταντίνος Παραδεισόπουλος 14ος.

Από την παρουσίαση της ελληνικής ομάδας ©  Skyrunning Greece

Sky
Την Κυριακή 4 Αυγούστου ήταν η σειρά του Gran Sasso SkyRace. Στην κατηγορία U23 για τις δύο πρώτες θέσεις δόθηκε μάχη μεταξύ του νικητή του Vertical Daniel Osanz και του Ελβετού Roberto Delorenzi, στο τέλος όμως ο Ελβετός τα έδωσε όλα και κατάφερε να τερματίσει τη διαδρομή των 22 χλμ. σε 2:22:22, 1 δευτερόλεπτο περισσότερο από το ρεκόρ του συμπατριώτη του Pascal Buchs. Και στις γυναίκες όμως έγινε μάχη για την πρώτη θέση που κρίθηκε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Πρωταγωνίστριες ήταν η νικήτρια του Vertical Alessandra Schmidt και η Ιταλίδα Cecilia Basso, με την Ελβετίδα να κερδίζει τελικά τον τίτλο με 3:08:52.
Στην κατηγορία Youth B νικητές αναδείχθηκαν ο Ισπανός Nicolas Molina με 2:26:13 και η Αμερικανίδα Sofia Sanchez με 3:07:56.
Η κατηγορία Youth A αγωνίστηκε σε τμήμα της διαδρομή 16 χλμ. με νικητές τον Ιταλό Marco Salvadori  με 1:54:04 και τη Νορβηγίδα Live Sollid με 2:23:13.

Οι Έλληνες κατέλαβαν σημαντικές θέσεις στον αγώνα Sky. Στη μεγάλη κατηγορία ο Σωτήρης Παπαποστόλου τερμάτισε 20ος, ο Μιχάλης Καλλιμάνης 27ος και ο Ηλίας Καραλής 39ος. Στην κατηγορία Youth B ο Νίκος Πονηρέας τερμάτισε 27ος ενώ ο Μανώλης Πούρικας 36ος.

 

Οι νικητές της U23 Sky, Osanz, Delorenzi & Bertoncini ©Discover Abruzzo

Combined (VK & Sky)
Στην κατηγορία Combined οι αθλητές συμμετείχαν από τη βαθμολογία τους τόσο στο Vertical όσο και το Sky.
Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία U23 κατέκτησαν ο Daniel Osanz και η Alessandra Schmidt. Ο Ισπανός Aitor Ugarte και η Νορβηγίδα Live Sollid έλαβαν την πρώτη θέση στην κατηγορία Youth A, ενώ στην κατηγορία των Youth B τις αντίστοιχες θέσεις έλαβαν ο Ισπανός Nicolas Molina και η Αμερικανίδα Sofia Sanchez

Οι νικήτριες στην U23 Vertical, Oberg, Schmid & Aliz ©Discover Abruzzo  

Αναλυτικά οι τριάδες των νικητών έχουν ως εξής:

GRAN SASSO VERTICAL KILOMETER RESULTS

U23 Male

  1. Daniel Osanz (ESP) 34’52”
  2. Yuki Amada (JPN) 37’06”
  3. Roberto Delorenzi (SUI) 38’15”

U23 Female

  1. Alessandra Schmid (SUI) 46’10”
  2. Johanne Oberg (SWE) 47’58”
  3. Osi Eszter Aliz (HUN) 48’49”

Youth A Male

  1. Oriol Olm (AND) 40’00
  2. Aitor Ugarte (ESP) 41’25”
  3. Mikey Connelly (USA) 42’22”

Youth A Female

  1. Live Sollid (NOR) 51’42”
  2. Luna De Bruin (NED) 53’32”
  3. Luca Nemeth (HUN) 55’07”

Youth B Male

  1. Per-Christian Færøvik (NOR) 36’54”
  2. Marco Delorenzi (SUI) 38’11”
  3. Albert Perez (ESP) 38’35”

Youth B Female

  1. Ekaterina Osichkina (RUS) 45’46”
  2. Sofia Sanchez (USA) 46’28”
  3. Gabriela Veigertova (CZE) 51’54”
  4.  

GRAN SASSO SKYRACE

U23 Male

  1. Roberto Delorenzi (SUI) 2h25’22”
  2. Daniel Osanz (ESP) 2h27’20”
  3. Mattia Bertoncini (ITA) 2h31’16”

U23 Female

  1. Alessandra Schmid (SUI) 3h08’52”
  2. Cecilia Basso (ITA) 3h08’52”
  3. Eva Galaczova (CZE) 3h09’39”

Youth B Male

  1. Nicolas Molina (ESP) 2h26’13”
  2. Mattia Tanara (ITA) 2h31’31”
  3. Albert Perez (ESP) 2h33’38”

Youth B Female

  1. Sofia Sanchez (USA) 3h07’56”
  2. Ane Iturria (ESP) 3h17’29”
  3. Gabriela Veigertova (CZE) 3h18’41”

16 KM COURSE
Youth A Male

  1. Marco Salvadori (ITA) 1h54’04”
  2. Aitor Ugarte (ESP) 1h55’36”
  3. Jon Baz (ESP) 1h56’51”

Youth A Female

  1. Live Sollid (NOR) 2h23’13”
  2. Luca Nemeth (HUN) 2h26’33”
  3. Luna De Bruin (NED) 2h28’35”

Για να δείτε όλα τα μετάλλια πατήστε εδώ.