10ος ο Σάκης στο Παγκόσμιο

Εξαιρετική εμφάνιση και καλό πλασάρισμα από τον νεαρό αθλητή στα 3.000μ. με φυσικά εμπόδια

Πολύ καλή ήταν η παρουσία του Νίκου Σάκη στον τελικό των 3.000μ. με φυσικά εμπόδια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 Εφήβων-Νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στο Τάμπερε.

Ο νεαρός αθλητής του Μιχάλη Αναγνώστου τερμάτισε στη 10η θέση του τελικού ανάμεσα σε 15 δρομείς τρέχοντας κοντά στο ρεκόρ του σε 9:02.45, ενώ ήταν 4ος ανάμεσα στους Ευρωπαίους.

Νικητής αναδείχθηκε ο Αιθίοπας Takele Nigate σε 8:25.39 μετά από μάχη με τον Κενυάτη Leonard Bett που ακολούθησε μόλις 4 εκατοστά πιο πίσω.

Tο Σάββατο η χώρα μας κατέκτησε κι ένα χρυσό μετάλλιο με τον Αντώνη Μερλό στον τελικό του άλματος σε ύψος με τον νεαρό αθλητή να περνά τα 2.25μ. και να ανεβαίνει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου παρέα με τον Μεξικανό Roberto Vilches.

Obiri και Lemma θριάμβευσαν στην Βοστόνη!